Dlaczego musimy chronić świadków zbrodni?

przestepca

W przypadku poważnych zbrodni albo zbrodni, których świadków jest naprawdę niewielu, są oni wręcz kluczowi, żeby proces i skazanie mogły się odbyć. Dlatego trzeba ich ochraniać, ale nie zawsze jest to koniecznie. Czasami świadek może spokojnie przesiedzieć do czasu procesu w domu i swobodnie wychodzić na ulicę, a czasami musimy trzymać go pod kluczem w obawie o jego i swoje bezpieczeństwo.

Ochrona świadków jest konieczna zwłaszcza w przypadku, kiedy mówimy o poważnych zbrodniach, a część ich sprawców lub ich wspólników wciąż jest na wolności. Kiedy rozbijamy zorganizowaną siatkę przestępców mamy pełne prawo podejrzewać, że w interesie osób wciąż przebywających na wolności jest niedopuszczenie do tego, aby nasz świadek zeznawał. A często najłatwiejszym i najpewniejszym sposobem, żeby do tego nie doszło, jest usunięcia go na stałe, poprzez morderstwo jego albo całej jego rodziny. To nie tylko uniemożliwia skazanie, ale także odwodzi innych świadków od zeznawania w danej sprawie.

Więcej o przestępczości i cyberprzestępczości oraz tragicznych zdarzeniach drogowych przeczytasz na www.uwaga.pl.

Często o obronie świadków mówimy, kiedy staramy się dobrać do kogoś większego poprzez jego wspólników czy pracowników. Wtedy często oferujemy immunitet, czyli obiecujemy, że nie będziemy wyciągać żadnych konsekwencji prawnych w stosunku do danej osoby, pod warunkiem, że zezna coś, co pomoże nam złapać i zamknąć inną osobę, na której nam zależy. Wtedy obrona jest wręcz obowiązkowa, nie możemy bowiem dopuścić ani do jego śmierci, ani do zmiany jego zdania, na przykład pod wpływem gróźb czy łapówki. To w końcu wciąż przestępca i obserwowanie go powinno być naszym priorytetem.

Wiele osób może powiedzieć, że takie działanie to tylko marnowanie pieniędzy podatnika i fundowanie wygodnego życia kryminalistom czy innym osobom tylko dlatego, że udało im się coś zobaczyć. W pewnym sensie jest to prawda, ale nie możemy zapomnieć, że to często jedyny sposób, aby przekonać daną osobę do zeznawania. Nie możemy sobie pozwolić na to, że zbrodniarz wywinie nam się z rąk tylko dlatego, że nie byliśmy w stanie przekonać świadka do zeznawania. Koniecznie musimy mieć na względzie przede wszystkim dobro obywateli i zapewnienie im najwyższej jakości bezpieczeństwa.