Jak ludzie mogą reagować na twój rozwód?

Kiedy mówisz swoim bliskim, że się rozwodzisz, musisz przygotować się na głosy wsparcia, proponowanie pomocy czy porady prawne. Ale oprócz osób, które przyjmą do wiadomości, że się rozchodzicie i będą chciały pomóc, znajdzie się też masa osób, które nie tylko nie zrozumieją twojej decyzji, ale z radością ją potępią i zrobią wszystko, żebyś ostatecznie zrezygnowała z rozwodu i wróciła do swojego męża.

Wszystko jest czarne albo białe


Są osoby, które w każdej przykrej i skomplikowanej sprawie będą szukały prostych odpowiedzi. Dlatego będą chcieli wiedzieć, kto jest winny rozstaniu i od razu staną po stronie tej drugiej osoby. Nie chcą dowiadywać się więcej, bo to wymagałoby od nich przyznawanie, że może być znacznie trudniej, niż się spodziewali. Wybranie strony, którą chcemy wspierać, pomaga nam poukładać sobie w głowie nową sytuację, w której się znaleźliśmy. Wypada kogoś wspierać, a najlepiej się to robi, kiedy nie mamy wątpliwości, że wybrana przez nas osoba jest pokrzywdzona i to jej partner jest w tej historii czarnym charakterem.

Na pewno mogłaś się postarać bardziej


Klasyczny przykład niezrozumienia Ciebie ani sytuacji. Bardzo często za rozwód obwinia się kobietę, nawet jeśli mąż ją zdradzał albo sam wystąpił z propozycją rozwodu. Mogłaś się bardziej postarać, zadbać o siebie, uwieść go znowu. To komentarze, z którymi na pewno się spotkasz. Nie ma się co nad nimi zatrzymywać, mogą być jednak bolesne, szczególnie jeśli naprawdę się starałam. Możesz twarzą w twarz wytłumaczyć takie osobie, że to twój partner zawalił sprawę, a Ty nie chcesz marnować czasu z kimś, kto Cię nie szanuje albo powiedzieć wprost, że wtrącanie się w takie rzeczy jest zwyczajnie niekulturalne.

Rozwód zniszczy życie twoim dzieciom


Oczywiście, że rozwód odbije się na dzieciach. Ale trwanie rodziców w niesatysfakcjonującym związku, przemocy lub ciągłych zdradach też im raczej nie posłuży. Jeśli będziesz trwać złym związku tylko dlatego, że twoje dziecko może źle poczuć się w rozbitej rodzinie, nie jest zdrowe. Twoja pociecha czuje, kiedy jesteś nieszczęśliwa. Jeśli oboje rodziców starają się udawać, że ich związek jest jak najbardziej w porządku, to ono to czuje. Uczy się wtedy, że złe związki są w porządku albo nie rozumie waszych wyborów. Wiele dzieci bardziej niż na rozwodzie cierpi na konfliktach, które z niezdrowych związkach zdarzają się cały czas.